Here are the teams for the European Championships!

Jani Töyrylä, Eliel Nikkola & Juho Oksman

75 athletes from 12 countries. Finland, Great Britain, Croatia, Czech Republic, Sweden, Italy, Russia, Poland, Portugal, Turkey, Turkmenistan and Zimbabwe are all represented in the Open Athletics and Table Tennis European Championships for Athletes with Down Syndrome, held in Tampere, Finland on 26–28 of July. 19 of the athletes are playing table tennis and 56 of them are competing in athletics. Here are the teams:

Finland

Athletics

Athletes

  • Jani Töyrylä
  • Veeti Mustalahti
  • Eliel Nikkola
  • Juho Oksman
  • Roosa Kukkumäki
  • Samuel Jalo
  • Oliver Patama
  • Elmeri Siirilä

Coaches

  • Kimmo Mustalahti
  • Petri Nikkola (Head of Delegation)

Table tennis

Athlete

  • Bea Westerstråhle

Coach

  • Karl Westerstråhle

 

Great Britain

Athletics

Athletes

  • Charlotte Cox
  • Mark Palmer

Coaches

  • David Cox
  • Steve Palmer
  • Sonia Cox (Head of Delegation)

Table tennis

Athletes

  • Harry Fairchild
  • Andrew Tonkin
  • Chris O’Flinn
  • Jennifer Turner

Coaches

  • Pedro Santos
  • Wen Wei Xu
  • Peter Turner

 

Croatia

Athletics

Athletes

  • Ivica Vidulić
  • Filip Kulonja
  • Lucija Mijolović

Coaches

  • Martina Sladić
  • Martina Sango (Team Manager)

 

Czech Republic

Athletics

Athlete

  • Magdalena Sailerová

Coach

  • Milan Sailer

Table tennis

Athlete

  • Dita Anderová

Coach

  • Ota Ander
  • Lucie Francová (Team Manager)

 

Sweden

Athletics

Athletes

  • Mikael Undrom
  • Karl Andersson

Coaches

  • Christer Undrom
  • Suzanne Andersson
  • Ingela Johansson
  • Elsie Undrom (Head of Delegation)

 

Italy

Athletics

Athletes

  • Nicole Orlando
  • Giulia Pertile
  • Silvia Preti
  • Sara Spano
  • Chiara Zeni
  • Roberto Casarin
  • Daniel Gerini
  • Stefano Lucato
  • Luca Mancioli
  • Andrea Piacentini
  • Gabriele Pierantonio Rondi

Coaches

  • Mauro Ficerai
  • Angelo Martinoli
  • Lucia Bano
  • Marco Borzacchini (Head of Delegation)
  • Angela Palomba (Doctor)

Table tennis

Athletes

  • Alberto Mondino
  • Matteo Giomo

Coaches

  • Marzia Bucca
  • Federico Domenico Puglisi

 

Russia

Table tennis

Athlete

  • Leisan Zaripova

Coach

  • Khaiem Ismailov

 

Poland

Athletics

Athletes

  • Magdalena Dąbrowska
  • Zuzanna Szymańska
  • Mikolaj Woźniak
  • Ismael Afana
  • Dzięcioł Zofia

Coaches

  • Łukasz Głasek
  • Marcin Pawikowski
  • Paulina Gadomska-Dzięcioł (Head of Delegation)

 

Portugal

Athletics

Athletes

  • André Silva
  • Francisco Gouveia
  • João Machado
  • Luis Gonçalves
  • Nelson Silva
  • Nuno Fernandes
  • Paulo Henriques
  • Helena Soares
  • Jennifer Nogueira
  • Maria Vicente
  • Sandra Sousa

Coaches

  • Paulo Borges
  • João Roque
  • Joano Agostinho
  • Maria Machado
  • José Costa Pereira (Team Leader)

Table tennis

Athletes

  • João Gonçalves
  • João Soldado G.
  • Pedro Azevedo

Coaches

  • Marco Rodrigues
  • Nuno Machado (Team Manager)

 

Turkey

Athletics

Athletes

  • Ali Topaloğlu
  • Ridvan Yalçin
  • Volkan Yavuzaslan
  • Dilara Çevik
  • Merve Uzun
  • Münevvere Yilmaz

Coaches

  • Mürsel Kurt
  • Leman Elmas
  • Sadettin Akçi (Head of Delegation)

Table tennis

Athletes

  • Benay Balci
  • Merve Peker
  • Enes Yilmaz
  • Salihcan Öztankal

Coaches

  • Abdullah Kemal Yaşkafa
  • Halit Çakan

 

Turkmenistan

Athletics

Athletes

  • Babajan Rozbaev
  • Saparnazar Yegennazarov
  • Kerwen Rejepow
  • Oybek Zhaloliddinov

Coaches

  • Jorakuly Hojamberdiev
  • Tofik Iskanderov (Head of Delegation)

Table tennis

Athletes

  • Ramazan Ovliyakulyyev
  • Roman Omarov
  • Batyr Avliyakulov

Coach

  • Sultanmurad Avlyakulyyev

 

Zimbabwe

Athletics

Athletes

  • Christine Makaza
  • Benhilda Masiyiri
  • Moses Shoriwa

Coaches

  • Tabeth Sibanda
  • Sarah Dziike
  • Noreen Shoriwa
  • Pelagia Murazvu (Head of Delegation)