Table Tennis results, Sunday 28th of July

Singles

Women

Pool A

  • Benay Balci TUR–Bea Westerstråhle FIN 3–0 (12–10, 11–2, 11–4)
  • Dita Anderová CZE–Bea Westerstråhle FIN 3–0 (11–3, 11–3, 11–4)
  • Benay Balci TUR–Dita Anderová CZE 0–3 (7–11, 8–11, 6–11)

Pool A standings

  1. Dita Anderová CZE 2 2 0 6–0 4
  2. Benay Balci TUR 2 1 1 3–3 2
  3. Bea Westerstråhle FIN 2 0 2 0–6 0

Pool B

  • Merve Peker TUR–Leisan Zaripova RUS 1–3 (11–9, 9–11, 6–11, 8–11)
  • Jennifer Turner GBR–Leisan Zaripova RUS 0–3 (8–11, 10–12, 7–11)
  • Merve Peker TUR–Jennifer Turner GBR 0–3 (2–11, 4–11, 5–11)

Pool B standings

  1. Leisan Zaripova RUS 2 2 0 6–1 4
  2. Jennifer Turner GBR 2 1 1 3–3 2
  3. Merve Peker TUR 2 0 2 0–6 0

Semi finals

  • Dita Anderová CZE–Jennifer Turner GBR 0–3 (2–11, 4–11, 5–11)
  • Leisan Zaripova RUS–Benay Balci TUR 3–1 (8–11, 11–6, 11–9, 11–7)

Consolation match (places 5–6)

  • Bea Westerstråhle FIN–Merve Peker TUR 0–3 (7–11, 7–11, 3–11)

Final

  • Jennifer Turner GBR–Leisan Zaripova RUS 3–2 (10–12, 11–7, 11–6, 7–11, 11–9)

Final standings

  • 1. Jennifer Turner GBR
  • 2. Leisan Zaripova RUS
  • 3. Dita Anderová CZE & Benay Balci TUR
  • 5. Merve Peker TUR
  • 6. Bea Westerstråhle FIN

Men

Pool A

  • João Soldado Gonçalves POR–Enes Yilmaz TUR 3–0 (11–6, 11–9, 11–1)
  • Chris O’Flinn GBR–Enes Yilmaz TUR 0–3 (9–11, 9–11, 7–11)
  • João Soldado Gonçalves POR–Chris O’Flinn GBR 3–0 (11–2, 11–4, 11–5)

Pool A standings

  1. João Soldado Gonçalves POR 2 2 0 6–0 4
  2. Enes Yilmaz TUR 2 1 1 3–3 2
  3. Chris O’Flinn GBR 2 0 2 0–6 0

Pool B

  • Matteo Giomo ITA–Pedro Azevedo POR 3–0 (11–9, 11–8, 11–2)
  • Andrew Tonkin GBR–Pedro Azevedo POR 3–0 (11–4, 11–1, 11–5)
  • Matteo Giomo ITA–Andrew Tonkin GBR 3–0 (11–1, 11–7, 11–4)

Pool B standings

  1. Matteo Giomo ITA 2 2 0 6–0 4
  2. Andrew Tonkin GBR 2 1 1 3–3 2
  3. Pedro Azevedo POR 2 0 2 0–6 0

Pool C

  • Harry Fairchild GBR–Salihcan Öztankal TUR 3–2 (8–11, 11–9, 5–11, 11–8, 12–10)
  • Alberto Mondino ITA–João Gonçalves POR 3–0 (11–5, 11–3, 11–3)
  • Harry Fairchild GBR–João Gonçalves POR 3–0 (11–5, 11–6, 11–5)
  • Alberto Mondino ITA–Salihcan Öztankal TUR 0–3 (10–12, 6–11, 9–11)
  • Harry Fairchild GBR–Alberto Mondino ITA 3–0 (11–4, 11–7, 11–8)
  • Salihcan Öztankal TUR–João Gonçalves POR 3–1 (11–4, 11–4, 9–11, 11–2)

Pool C standings

  1. Harry Fairchid GBR 3 3 0 9–2 6
  2. Salihcan Öztankal TUR 3 2 1 8–4 4
  3. Alberto Mondino ITA 3 1 2 3–6 2
  4. João Gonçalves POR 3 0 3 1–9 0

Quarter finals

  • Andrew Tonkin GBR–Salihcan Öztankal TUR 3–1 (11–6, 6–11, 11–6, 11–7)
  • Harry Fairchild GBR–Enes Yilmaz TUR 3–0 (11–4, 11–5, 11–3)

Semi finals

  • João Soldado Gonçalves POR–Andrew Tonkin GBR 3–0 (11–5, 11–3, 11–4)
  • Harry Fairchild GBR–Matteo Giomo ITA 3–0 (15–13, 13–11, 14–12)

Final

  • João Soldado Gonçalves POR–Harry Fairchild GBR 3–0 (14–12, 12–10, 11–8)

Consolation matches (places 7–10)

  • Chris O’Flinn GBR–João Gonçalves POR 3–1 (11–9, 11–7, 5–11, 11–6)
  • Alberto Mondino ITA–Pedro Azevedo POR 3–1 (11–3, 10–12, 13–11, 13–11)

Consolation match (places 7–8)

  • Chris O'Flinn GBR–Alberto Mondino ITA 1–3 (11–8, 3–11, 4–11, 8–11)

Final standings

  • 1. João Soldado Gonçalves POR
  • 2. Harry Fairchild GBR
  • 3. Matteo Giomo ITA & Andrew Tonkin GBR
  • 5. Salihcan Öztankal TUR & Enes Yilmaz TUR
  • 7. Alberto Mondino ITA
  • 8. Chris O'Flinn GBR
  • 9. João Gonçalves POR & Pedro Azevedo POR